The sweet shapes below cost 52 p altogether. Each square costs half the price of a triangle and each star costs double the cost of each triangle. What is the cost of a square?
Be the first comment!
Join the discussion
Maths Revision and Resources For All Maths Courses
What are you waiting for? It's time to get started!
Join the discussion